Moi, mitä etsit?

search

Gato Negro Semi Sweet White

Gato Negro Semi Sweet White

Gato Negro Semi Sweet White

Gato Negro Semisweet White on runsaan hedelmäinen ja raikas puolimakea valkoviini. Se on täydellinen valinta rentoihin illanistujaisiin ja mausteisten makuelämysten rinnalle. Sauvignon Blanc -rypäleet saavat Central Valleyn lämpimän ilmaston ja viileiden öiden ansiosta kypsyä hitaasti, mikä tuo viiniin intensiivisen aromikkuuden ja miellyttävän tasapainon. Hapokas makuprofiili täydentyy kypsän sitruksen, viheromenan ja hunajamelonin herkullisilla sävyillä, joita kevyet aprikoosin ja yrttien vivahteet korostavat.

Tämä viini on erinomainen valinta illanistujaisiin sellaisenaan tai raikkaiden hedelmien kumppanina. Se on loistava pari myös mausteisten ruokien kanssa, kuten aasialaiset annokset tai tuliset kanaruokalajit, saavat tästä Sauvignon Blancista raikkaan kumppanin, joka leikkaa mausteisuuden läpi jättämällä suuhun pehmeän ja miellyttävän jälkimaun.

Gato Negro on Viña San Pedron tärkein globaali tuotemerkki, joka tunnetaan hyvin hienon rakenteen, runsaan maun sekä aromaattisuuden sisältävistä viineistään. Viinisarja on saanut nimensä viinitalon viinintekijän mukana kulkeneen mustan kissan mukaan. Gato Negro on luotettava ja tuttu viinibrändi, joka tarjoaa mutkattomia ja maukkaita viinejä kaikkiin hetkiin ystävien kanssa. Viña San Pedron viinitalon tarina alkoi vuonna 1865 perheyrityksenä kun Correa Albanon veljekset Bonifacio ja José Gregorio ryhtyivät viininviljelijöiksi Curicón laaksossa Chilessä. Alunperin veljekset valmistivat onnistuneesti viiniä paikallisesta País-lajikkeesta, jonka jälkeen he toivat tarhoilleen klassisia ranskalaisia lajikkeita kuten Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot ja Sauvignon blanc. Yhdistettynä Chilen maaperään lopputuloksena oli korkealuokkaisia viinejä ja chileläisen viinikulttuuriin alkusysäys.

Ruokasuositus:
seurustelu, salaatti, kana ja kalkkuna

Tuotetiedot

Tuottaja: Viña San Pedro Tarapaca

Rypäle: Sauvignon Blanc

Väri: Vaalea

Makutyyppi: pirteä & hedelmäinen

Maku: Puolimakea, hapokas, kypsän sitruksinen, viheromenainen, hunajameloninen, kevyen aprikoosinen, yrttinen

Alkoholi -%: 11.9

Tarjoilulämpötila: 6-8

Pullokoko: 0.75l

Pakkaustyyppi: Lasipullo

Saatavuus: Alko (520127)

Hinta: 9,49 €

Tuote Alkossa alko link